Gaziantep Havalimanı Oto Kiralama - EkspresCar - Gaziantep İnfo

Gaziantep’te bir gün


Gaziantep’in keyfini doyasıya çıkarmak için yapmanız gereken ilk şey bir araba kiralamak. ekspres ile araç kiralama işlemlerinizi tamamladınız… Güne, lezzetli harikalar diyarı Gaziantep’te başladığınız için şanslısınız. Kaymaklı bol fıstıklı katmerin, baklavanın en güzeli; kebabın, ciğerin en lezzetlisi… Türkiye’nin gurme duraklarından biri olan Gaziantep tarihi yerler açısından da oldukça renkli bir kent. Sadece bir gün içinde Antep’te ne yenir? Antep’in görülmesi gereken tarihi yerleri nereleridir? Bir gün içinde nerelerde soluklanmalı, anın tadını çıkarmalısınız? Hazırsanız cevapları vermeye başlayalım.

Gaziantep kahvaltı mekânları

Yemenin ibadet sayıldığı bu şehirde bildiğiniz bütün kahvaltıları unutun. Gaziantep’te kahvaltı yapılacak yerler arasında Orkide Pastanesi ve Metanet Restoran öne çıkıyor. Bu iki mekân, kahvaltı anlayışınızı değiştirecek ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Metanet’te beyranaşıyla güne başlayabilirsiniz. Et (evet, bu saatte et!), pirinç ve sarımsakla hazırlanan bu lezzet sizi gerçekten şaşırtacak. Nispeten hafif bir başlangıç için Orkide Pastanesi’ni öneriyoruz. İfade sizi yanıltmasın, elbette Gaziantep standartlarında bir “hafiflik”ten bahsediyoruz. Orkide’nin yörenin benzersiz lezzetleriyle dolu sofrası alkışlanacak türden. Menünün yıldızları Antep dürümü, bir hamur işi olan semsek, yumurtalı ekmek ve bol fıstıklı kaymaklı katmer.

Gaziantep’in tarihi yerleri


Kahvaltınızı ettiniz, artık yola koyulma vakti. Gaziantep tarihi yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Kentin köklerini keşfetmek için uğrayacağınız ilk durak Yesemek Açık Hava Müzesi olabilir. Şehir merkezine yaklaşık 100 km uzaklıktaki Yesemek Köyü’nde bulunan açık hava müzesi, Hititlere ait çok sayıda heykelin sergilendiği büyüleyici bir yer. Yaklaşık 500 heykeli bir arada görebileceğiniz Yesemek, Ortadoğu’nun en büyük açık hava müzelerinden biri.

Lezzetli bir mola

Yesemek keşifleriniz sizi çok acıktırdıysa şehir merkezine kadar gitmenize gerek yok. Yesemek’e 23 km mesafede İslahiye’nin en lezzetli yemeklerini sunan restoranlardan biri olan Sultan Sofrası var.
Yok eğer Gaziantep mutfağını tatmak için sabretmeye değer diyorsanız, şehir merkezinde alinazik, patlıcan kebabı, altıezmeli, fıstıklı kebap, cartlak kebabı, külbastı gibi lezzetler sizi bekliyor… Kebap cenneti Gaziantep’teyseniz herkes öğle yemeğini İmam Çağdaş’ta yemeniz gerektiğini söyler. İmam Çağdaş kebapta ünlü bir marka fakat tek alternatif değil. Ehli Kebap ve Bişirici de son derece lezzetli. Karar sizin. Kebabınızı afiyetle yedikten sonra muhteşem bir baklava için gideceğiniz adres İmam Çağdaş ya da Koçak olabilir.
Şimdi tarihi Tahmis Kahvesi’nde mola zamanı… 17. yüzyıldan bu yana şehrin en güzel kahvelerinin yapıldığı yer olan Tahmis, atmosferiyle sizi büyüleyecek. Burada bir menengiç kahvesi içmeden şehirden ayrılmayın.

Keşfe devam

Bey Mahallesi zamanın durduğu eşsiz bir yer. Öğle yemeğinin ardından Gaziantep’te yapılacak en eğlenceli aktivite, tarihi mahallenin sokaklarında kaybolmak. Gaziantep’in kültürel mirası olan mahalle; konakları, müzeleri (Gaziantep Etnografya Müzesi, Gaziantep Atatürk Müzesi ve Gaziantep Oyuncak Müzesi) ve dar sokaklarıyla unutulmaz saatler vadediyor.Osmanlı’nın doğudaki en önemli çarşılarından biri olan Bakırcılar Çarşısı, merkezdeki gezinize devam etmek için en doğru nokta. 16. yüzyılda kurulan çarşı, Gaziantep’te Doğu’nun egzotizmini deneyimleyeceğiniz en güzel köşelerden biri.
Tarihi çarşısının ardından Zeugma’yı görmek için ne kadar sabırsızlansanız yeridir. Baraj suları altında kalan Roma kenti Zeugma’dan kurtarılan mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’in simgelerinden biri. Dünyanın en güzel mozaiklerinden biri kabul edilen Çingene Kızı’nın sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’ne hayran kalacaksınız.

Gaziantep’te akşam keyfi

Bir gün içinde Gaziantep’te görülmesi gereken yerleri gördünüz ve üzerinize tatlı bir yorgunluk çöktüyse sıra akşam yemeğinde. Lezzet yolculuğunuzun muhteşem finalini küşleme ile yapabilirsiniz. Sinirsiz koyun etiyle hazırlanan bu özel lezzet için Kebapçı Halil Usta’ya gitmelisiniz. Bu muhteşem yemeğin yanında mutlaka kaşık salatası da olmalı.
Otantik atmosferiyle tarihi Bayazhan da akşam yemeği için bir diğer seçenek. Bayazhan’ın avlusu, özellikle bahar ve yaz aylarında Gazianteplilerin vazgeçilmezi.Gaziantep’te gece hayatı

Gün sizin için henüz bitmediyse ve Gaziantep’te gece hayatını merak ediyorsanız, ünlü sanatçıların sahne aldığı Hayal Kahvesi şehirdeki en ilgi çekici seçenek. The North Shield Pub ve Bayazhan’da özel bir gece vadeden SPR de alternatifler arasında yer alabilir.